Menü Kapat

OkulPencerem, okulunuza açılan pencere!

Çocuk ve Teknoloji

Günümüzde teknolojinin çok hızlı ilerlemesi ile birlikte teknolojik aletler hayatımızın her alanına girmiş durumda. Her an her saniye bir teknolojik aletle haşır neşir oluyoruz ya da kullanıyoruz. Cebimizden hiç ayırmadığımız cep telefonlarından tutun sürekli maruz kaldığımız radyo ışınlarına kadar. Peki bu teknoloji dünyasında çocuklarımızı nasıl dengeli bir şekilde yetiştirebiliriz?

Öncelikle çocuklarımızı tamamen teknolojiden alıkoymamız imkansız. İllaki bir anında teknoloji ile birlikte karşı karşıya kalıyor çocuklarımız. Bizim amacımız olabildiğince teknolojiye maruz bırakmamak çocuklarımızı. Bunun için neler yapabiliriz? Öncelikle evlerimizden başlayalım biraz değil mi?

  1. Evlerimizden televizyonları uzak tutalım.

Televizyonlar artık modası geçmiş birer aletten başka bir şey değiller bizler için. Birer süs gibi odalarımız süslemekte ve yer kaplamakta. Sadece bununla da kalmayıp sürekli açık olması bizler için ve aynı zamanda çocuklarımız için inanılmaz bir zaman kaybı olmaktadır. İçeriklerin kontrol edilememesi ile birlikte daha da zararlı bir hale gelen televizyonları çocuklarımızdan uzak tutmak gerekiyor. Bu sayede hem kendimize vakit ayırabilelim hem de çocuklarımız istemediğimiz içeriklere maruz kalmasınlar. Çocuklarımız için elimizden geleni yapmaya çalışalım.

2. Çocuklara tablet vermeyin!

Çocuklara tablet vermek, tablet almak son zamanlarda oluşan bir furya maalesef. Peki nedir bu? Kendi bireysel telefonlarını vermek istemeyen anne babalar maalesef çocuklarına daha kısıtlı imkanları olan birer tablet almaktadırlar. Bununla birlikte çocuk artık yepyeni bir arkadaş(!) kazanmış olup sadece ona bakmaktadır. Yemek yerken bile tableti ona yardım etmektedir(!). Maalesef bu alışkanlık bir an önce düzeltilmeli bu yanlıştan vazgeçilmelidir.

Peki, Teknolojisiz mi yaşamak gerekiyor?

Teknolojisiz yaşamak artık mümkün olarak gözükmüyor. Aynı zamanda kendimizi tamamen soyutlamamıza gerek yok. Çocuklarımızı da tamamen yabani bir şekilde tutmamıza da gerek yok ama erişimlerini tabii ki de sınırlandırmalıyız. Peki nasıl sınırlandırmalıyız? Mümkünse 5-6 yaşına gelene kadar internetle tanışmaması gerekiyor. Kendisi için çok da gelişmiş olmayan bir masaüstü bilgisayar temin edebilirsiniz. Hem taşınmamış olur hem de içeriklerini sizin seçecebileceğiniz bir sistem olmuş olur. İzleyeceği çizgi filmleri siz belirlersiniz, oynayacağı oyunları da. TV ve tabletten kesinlikle uzak tutmanız gerekiyor.

OkulPencerem olarak günümüzün teknolojisini yakalarken çocuklarımızı da olabildiğince teknolojinin zararlı etkilerinden korumaya çalışıyoruz. Bu anlamda yapmış olduğumuz çalışmalarımızda olabildiğince veliler ve öğretmenlerimizle sistemlerimizi yürütüp çocuklarımızla birebir vakit geçirmenin peşindeyiz.

OkulPencerem, Okulunuza açılan pencere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir